×
خانه » کسب و کار » کسب و کار چیست
۲۶ مهر ۱۳۹۵

کسب و کار چیست

کسب وکار چیست

 

امروزه کسب وکار خیلی بیشتر ازقبل مورد توجه قرار گرفته و همه جا راجب این موضوع مطالب خوب و زیادی گذاشته میشود.

به طور کلی کسب و کار به مجموعه فعالیت هایی گفته میشود که با هدف مادی و عل

اقه همراه است.

هدف مادی:به کسب و کاری گفته میشود که با هدف به دست آوردن پول انجام میشوند و انگیزه مهم در این فعالیت مادیات است.

هدف معنوی: به کسب و کاری گفته میشود که هدفش علاقه به آن فعالیت است، مثلا: فردی خبر نگار است، فردی که نقاش است،فردی که استاد دانشگاه است، … این افراد انگیزه مهمشان از کسب و کار علاقه ای است که به آن فعالیت داشته اند و امکان دارد این افراد کسب و کار پور سودتری از افرادی داشته باشد که هدف ههمشان از کسب و کار بدست آوردن پول است و برعکس.

 

انواع کسب وکار؟

 

کسب و کار انواع مختلفی دارد و روزبه روز افزایش پیدا میکند.

اما به طور حرفه ای به دو گروه تقسیم میشوند.

گروه اول که برای پول کار میکنند : به  افرادی گفته میشوند که کسب و کارشان به گونه ای هست که برای افراد دیگر کار میکنند و با زندگی کارمندی ادامه میدهند، این افراد علاقه ای به کار آفرینی که ویژگی مهم ان ریسک پذیری هست ندارند.

این افراط تمایل دارند که درشرایط امن کار کنند و هیچ ریسکی را نپزیند و در مجوع کسب وکار این افراد خیلی نمیتواند پر سود باشد و اکثرا حقوق کمی دارند ، اما کارندهایی هم هستند که به علت توانایی های زیاد در کار حقوق های زیادی دریافت میکنند۰

گروه دوم: به افرادی گفته میشود که گروه اول را استخدام میکنند تا برایشان کار کنند

و خیلی برایشان زمان مهم هست.

ویژگی مهم این افراط ریسک پذیر بودن انها است که متمایزشان کرده.

کسب و کار این افراط میتواند خیلی پور سود باشد.

کسب و کارموفق؟

 

هر کسی تعریف خود را از کسب و کار موفق دارد اما به کسب و کاری میتوان به ط

ور علمی موفق گفت که هم خود اون فردی که کار میکند راضی باشد و آن مشتری .

اما اگر به طور حرفه ای تر بخواهیم صحبت کنیم به کسب و کاری گفته میشود که خدمات مدرن و کاملی را میدهد تا خدمت خوبی به مردم بکند.

کسب و کار های امروزه معنی دیگری به پیدا کرده نسبت به گذشته به علت رقبای زیاد ، امروزه با پیشرفت علم کسب و کار رقابت برای سود بیشتر سختر شده وتلاش بیشتری میکنند افراد.

یک قانونی وجود دارد به اسم ۲۰/۸۰ که میگوید ۸۰% فروش را ۲۰% فروشنده ها میکنند و ۸۰% باقیمانده فروشنده ها ۲۰% فروش را میکنند این یعنی ۲۰% از فروشنده ها هستند که کسب و کار موفق را دارند و ۸۰% دیگر فروشنده ها کسب و کار خیلی موفقی ندارند.

خوب به راحتی میتوان با این قانون فهمید که چه کسانی جزء اون ۲۰% هستند که کسب و کار خیلی بهتری نسبت به اون ۸۰% فروشنده ها دارند کسانی هستند کسب و کار موفقی دارند.

 

کسب و کارهای جدید:

به کسب وکارهای خانگی میتوان اشاره کرد که نسبت به گذشته با شرایط متفاوتی کار میکنند، امروزه خیلی از کارها را  میتوان در خانه انجام داد و بدون داشتن یک مغازه میتوان کسب و کار خود را راه انداخت.

از مهمترین کارهایی که در خانه میتوان انجام داد میتوان از ارایشگری و آشپزی نام برد …

آشپزی دقدقه اصلی کدبانو های امروزه هست که تازه وارد زندگی مشترک شده اند، یک فردی که مهارت کافی در آشپزی را دارد میتواند به راحتی با رعایت اصول کسب وکار در منزل خودش شروع به کار کند.

بعد از مدت مشخصی که کیفیت  خود را در غذا پختن به دوستان و آشنایان و همسایه ها نشان داد میتواند کلاس آشپزی بزارد برای همان کدبانوهایی که تازه وارد زندگی مشترک شده اند.

ویژگی هایی که باعث موفق شدن یک کسب و کار میشود؟

۱٫کیفیت :

کیفیت بهترین ویژگی که میتونه یک کسب و کار رو به موفقیت برسونه و میشه گفت بهترین تبلیغ هم میتونه باشه.

یکی از بهترین محصول هایی که با کیفیت زیاد به موفقیت کسب و کار خود رسیده بی شک شرکت apple هست که رتبه اول محصولات دیجیتالی را دارد و بهترین مثال برای یک کسب و کار موفق با ویژگی کیفیت بالا است.

۲٫قیمت:

بی شک قیمت یکی از مهمترین ویژگی کسب و کار موفق است که خیلی از کسب و کارهایی که این ویژگی را بوجود آوردند پیشرفت چشمگیری را شاهد بودند.

برای مثال میتوان از گوشیه  Huawei نام برد که با قیمت مناسب سهم زیادی از بازار را نسیب خود کرده.

و خیلی از عوامل دیگر وجود دارند که میتوانند باعث موفق شدن یک کسب و کار شوند .

 

 

 

 

مصطفی خزایی نژاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *