×
خانه » کسب و کار » مزیت رقابتی
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

مزیت رقابتی

مزیت رقابتی:

 

گرچه همه ما به نحوی با مزیت رقابتی آشنا هستیم اما مطمئن هستم با خواندن این فصل پرونده این‌که آیا در این بازار می‌توانیم فروش زیاد داشته باشیم یا نه بسته می‌شود!! و خیال راحت ادامه این کتاب را مطالعه می‌کنیم!!!

تاحالا به این موضوع فکر کردین که چرا مشتری باید از فروشگاه شما خرید کند و از رقیب شما خرید نکند؟؟ اگر این سوال را تا به حالا از خود پرسیده اید که به شما تبریک میگویم با خواندن این فصل جواب سوال خود را میگیرید، اما اگر تا حالا این سوال را از خود نپرسیده اید خیلی نگران شما میشوم که پیشرفت در کار انقدر برای شما اهمیت نداشته تا این سوال به ذهنتان برسد. (لطفا همین حالا قبل از ادامه این فصل این سوال را چند بار از خود بپرسید و به جواب هایی برسید بعد از چند دقیقه ادامه این فصل را مطالعه کنید)

یکی از بهترین سوالاتی است که در یک کسب وکار میتوانیم از خودمون بپرسیم این سوال است: چرا باید مشتریان از ما خرید کنند؟ چرا از فروشکاه ها، شرکت ها و دیگر مجموعه هایی که محصولات مشابه به ما را دارند خرید نکنند؟چیزی که باعث میشود که مشتری بین چند فروشگاه شما را انتخاب کند ویژگی برتری است که شما نسبت به رقبا دارید.یعنی باید شرایط خرید از شما به گونه ای باشد که سود و منفعدی به مشتری برساند که در هیچ مجموعه ی دیگر نتواند بدست بیارد. اگر قیمت شما و رقیب شما در یک جنس مشخص یکی است باید طوری باشد که مشتری اگر از شما خرید کند همان محصول یا خدمات را خوشحال تر باشد تا اینکه از رقیب شما بخرد.

برای اینکه مشتری با خرید از شما خوشحال تر باشد و سود بیشتری نسبت به دیگر مجموعه ها بکند باید شما مزیت بیشتری نسبت به رقبا داشته باشید. مزیت به ویژگی گفته میشود که فقط شما  دارای آن هستید و منحصر به فرد است. هر مجموعه مزیت های خودش را دارد که به خاطر آن مزیت هاست که مشتریان به آنها مراجعه میکنند

نمونه ای از مزیت های رقابتی که یک فروشگاه ، شرکت میتواند داشته باشد.

 • کیفیت بالاتر .
 • قیمت پایینتر.
 • تخفیف.
 • هدیه رایگان.
 • خوش قولی.
 • مسیولیت پذیری زیاد.
 • مشتری مداری بیشتر.
 • برخورد مناسب
 • ارسال رایگان.(در بعضی شغل ها)
 • گارانتی و خدمات پس از فروش(در بعضی شغل ها)
 • صداقت.
 • مجاب نکردن مشتری برای خرید جنس.
 • مشتری بتواند بیاید از فروشگاه دیدن کند بدون اینکه قصد خرید داشته باشد.

اقای …. میگوید که اگر مزیت رقابتی ندارید اصلا وارد بازار نشوید!!!!

موضوع مهم این است که هر روز به تعداد رقبای ما اضافه میشود و اگر به فکر این موضوع نباشیم روزی میشود که میگوییم بازار خراب است!!! با این شرایط چرا باید از مجموعه ما خرید کنند!!پس باید مزیت رقابتی داشته باشیم که به خاطر آن از ما خرید کنند.مثال: فرض کنیم شما فروشگاه لباس دارید من هم یک فروشگاه لباس دارم:یک مشتری با ۱۰۰هزار تومان میتواند از فروشگاه شما یک شلوار بخرد.

حال همان مشتری از فروشگاه من میتواند همان شلوار را با مبلغ ۹۵هزار تومان خریداری کند، حال در کنار این قیمت پایین از مزایای دیگری هم میتواند برخوردار شود:

 • در کنار این مزایا یک کتاب کوچک چطور خرید کنیم را هم به او هدیه میدهم(چون عمده خرید کردم اون کتاب هارو ۲۰۰۰ برام تموم شده)
 • برخورد خوب مناسب فروشندگان من که زمان زیادی به آنها آموزش دادم چطور برخورد کنند که کمتر مدیر یک فروشگاهی انقدر برای فروشندگان خود زمان میگزارد.
 • توضیحات خیلی خوب در مورد این محصول (شلوار) با فن بیان خوب با شرایطی که حوصله مشتری سر نرود که در بیشتر فروشگاه های با توضیحات اشتباه باعث میشوند که مشتری سر درد بگیرد. (در فصل فن بیان توضیح دادم)
 • اگر این محصول (شلوار)ایرانی هست نمیگویم ترک است تا دو روز دیگر متوجه شود، که فروشگاه های زیادی فقط برایشان فروش همون موقع مهم است و محصولات را با هر طریقی میفروشند و بعد از مدتی مشتری متوجه میشوند آن موقع است که میگویند بازار خراب است!!
 • زمانی درگیره خرید کردن یا نکردنه این شلوار شد به او اصرار نمیکنم که بگیرد، در فروشگاه ها فروشندگان در موقعی که متوجه میشوند مشتری میخواهد محصولی را بخرد اما مطمین نیست که مناسب است یا نه با حرف هایی مثل تایید زیاد باعث خرید مشتری میشوند و همین اتفاق باعث میشه مشتری بعد از خرید از آن فروشگاه متنفر شود!!!
 • در سیستم فروشگاه خود اسم او را ثبت میکنم تا در دفعات بعدی که از ما خرید میکند از تخفیف مجموعه ما بهره مند شود.

و خیلی مزیتهای دیگر که اگر روزی فروشگاه لباس بخواهم بزنم انقدر مزیت رقابتی ایجاد میکنم که اگر یکبار کسی که از من خرید بکند نتواند تحمل کند از جای دیگر خرید کند.

حال به نظر شما مشتری از من خرید میکند یا از شما؟؟؟؟؟

تازه با این کار تبلیغات دهان به دهان هم میشود و هر مشتری ۴مشتری دیگر را با خود میاورد!!! اگر من چنین فروشگاهی را داشته باشم مشتری در صورتی از شما خرید میکند که من را نشناسد و به طور اتفاقی از شما خرید می کند.

این جوری است میگوییم بازار خراب است!!

در هر شغلی با مزیت رقابتی میتوان به سود زیاد رسید.مثال: یکی از دوستانم در یکی از شهرهای مازندران نمایشگاه لوستر دارد،حدود ۸سال است که کار خودش را شروع کرده است.ایشان وقتی شروع به کار کرد رقبایی داشت که ۲۰سال سابقه کار داشتند و کارکردن در بین این رقبای قدیمی و قوی که مشتریان آنها را میشناختند و چندین سال خرید میکردند برای دوست من بسیار سخت بود.

نکته مهم این بود که قبل از دوست من تعداد نمایشگاه های زیادی شروع به کار در بین این رقبا کردند که متاسفانه به خاطر نداشتن اصول خوب کسب و کار نتوانستند موفق شوند.اما دوست من انقدر رو مزیت رقابتی خود کار کرده که الان بعد ۸سال تعداد مشتری هایی که دارند از بقیه آن نمایشگاه های لوستر بیشتر است و نفر اول بین رقبا را به خود اختصاص داده است.روزی ایشان از مزیت ها رقابتی که در مجموعه خود ایجاد کرده بود تعریف میکرد، انقدر زیاد بود که واقعا سخت بود برای مشتری از این مجموعه خرید نکند!!

مجوعه ای که واردش میشوی دو نفر با لبخند به شما سلام میکنن (مدیران مجموعه) ۴فروشنده حاضر هستند تا شما را راهنایی کنند تا محصول مورد نیازتان را پیدا کنید، بهترین و جدیدترین محصولات در انجا قابل دسترس و امتحان کردن است، قیمت های خیلی مناسب که کمتر از رقبا است، سیستم پروفیل خرید مشتری که هربار خرید میکنند تخفیف بیشتری میدهند به شما یعنی اگر شما از انها خرید کنید یک بار به ضرر شما است بار دوم از کس دیگر خرید کنیدزیرا آن مبلغ تخفیف بار دوم را از دست میدهید و خیلی مزیت های دیگر و تعداد خیلی زیاده دیگری از مزیت های رقابتی خوب که باعث شده آنها  فروش خیلی بیشتری نسبت به رقبای خود داشته باشند که چون خیلی از آن مزیت ها محرمانه است نمیتوانم اینجا بگویم!!

 

با پیدا کردن مزیت های رقابتی مخصوص شغل خود و افزایش هر روز آن ها،از رقبا برتر باشید تا مشتریان راحتتر از شما خرید کنند.فکر کنید چه مزیت رقابتی مناسب شما است؟تعداد زیادی مزیت رقابتی در این فصل معرفی شده که اگر مناسب کار شما نبود میتوانید از مشاوران کسب وکار یا مطالعه کتاب و یا از گوگل استفاده کنید تا مزیت رقابتی مناسب مجموعه خود راپیدا کنید.انقدر مزیت رقابتی برای خود ایجاد کنید تا ۳ ساله آینده مشتری نتواند از جای دیگری خرید کند

نتیجه گیری: مزیت رقابتی عامل موفقیت ماست درکسب کار،  پس باید تعداد زیادی مزیت رقابتی داشته باشیم و هر روز به آن اضافه کنیم تا برای مشتری بهترین مجموعه ای که میتواند از آن خرید کند شما باشید.

اقدامک: سه مزیت رقابتی خوب را در کار خود پیدا کنید:

۱٫

۲٫

۳٫

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مصطفی خزایی نژاد

2 پاسخ به “مزیت رقابتی”

 1. به موضوع مهمی اشاره نموده اید.
  امروز با فراگیرشدن فروشگاه های بزرگ کار برای مغازه دارها سختتر شده است.
  این چنین مقالات مفیدی می تواند موجب بهبود میزان فروش و سوددهی مجموه ها شود.

  از نوشتن و قرار دادن این مقاله مفید ممنون!

 2. علیرضا سیف گفت:

  با سلام
  ممنون از مطالب زیبا و کاربردی شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *