×
خانه » کسب و کار » محدودیت در کسب وکار
۰۴ آبان ۱۳۹۵

محدودیت در کسب وکار

محدودیت در کسب‌وکار:

محدودیت در کسب  و کار به موانعی که باعث میشود که ما کسب و کاری نداشته باشیم گفته میشود.

یا کسب‌وکار خوبی نداشته باشیم!

در ۹۵% موقعیت‌ها دلیل قانع‌کننده‌ای نیست و بیشتر اهمال‌کاری است تا محدودیت.

در این موقعیت یک یا چند علت باعث می‌شود که فرد بیکار باشد.

مثلاً:

  • فردی که می‌گوید کار در شهرستان کم است.
  • فردی که می‌گوید در شهرستان نمی‌شود پیشرفت کرد.
  • فردی که می‌گوید خانواده‌اش او را حمایت نمی‌کنند.
  • فردی که می‌گوید معلولیت خیلی کمی دارد و این موضوع باعث شده نتواند کسب‌وکاری داشته باشد.
  • یا افراد تحصیل‌کرده‌ای که میگویند کار مرتبط با رشته‌شان در مکانی که زندگی می‌کنند نیست
  • یا خانم‌هایی که میگویند کار کردن برایشان سخت است!

به این دلیل‌ها که باعث می‌شود فرد نتواند کسب‌وکار داشته باشد محدودیت کسب‌وکار گفته می‌شود.

این محدودیت‌ها به‌مراتب در شهرستان‌ها بیشتر هستند.(اما تجربه ثابت کرده در شهرستان‌ها به دلیل وجود خلأهای زیاد کار کردن بهتر است نسبت به پایتخت)

 

آیا محدودیت کسب‌وکار مضر است؟

 

در جواب این سؤال باید بگویم بله! محدودیت‌هایی که در بالا نام بردیم خیلی به افراد آسیب میزند و باعث جلوگیری از رشد مالی می‌شود.

مجموع این محدودیت‌ها تعداد زیادی از افراد بیکار را تشکیل داده است که در سن ازدواج هستند اما به دلیل نداشتن کار مناسب نمی‌توانند ازدواج کنند.

و این موضوع متأسفانه روبه‌پیشرفت است!

اما خبر خوش این است که علم در کسب‌وکار خیلی پیشرفت داشته نسبت به قبل و بااطلاع رسانی، منابع آموزشی زیاد، اساتید مجرب، … این دلایل تکذیب شده‌اند و راه‌حلی برای ان‌ها ارائه‌شده.

باگذشت زمان به همراه علم و فنّاوری کسب‌وکار ایجاد یک منبع درآمد راحت‌تر شده و افراد تجدیدنظر می‌کنند ازنظری که نسبت به محدودیتشان داشتند.

 

 

معلولیت محدودیت است؟

 

متاسفانه معلولیت یک محدودیت به حساب میاید …اما نمیتوان گفت مانع کسب و کار میشود!!!!

افراد زیادی هستند که معلولیت دارند اما توانسته اند منبع درآمدی برای خود به وجود بیاورند!!! امروزه به دلیل شفاف شدنه کسب و کار همه افراد دوست دارند کاری داشته باشند این معلولیت دیگر نمیتواند مانع کار کردن این افراد شود!!

 

افراد معلول چه کارهایی میتوانن انجام دهند؟

 

نمیتوان کار و شرایط خاصی برای افراد معلول در نظر گرفت و اشاره کرد که افراد معلول فقط میتوانند آن کارهای را انجام دهند.افراد با بررسی شرایط زندگی خود و توانایی هایی حد اقلی که دارند میتوانند یک کار را انجام دهند!!

اکثر افراد معلول یک استعداد خاصی دارند اگر روی آن استعداد کار شود میتواند به آنچه که میخواهد برسید و قطعا در آن موضوع میتواند بهتر از رقبا باشد.

دیروز سوار تاکسی شدم که ابتدا فرقی با بقیه تاکسی ها نداشت اما در پایان متوجه شدم فرقی خیلی زیادی دارد!!!

ابتدا سوار تاکسی شدم و سلام کردم اما راننده جواب نداد، چند لحظه بعد یک مسافر دیگر سوار شد او هم سلام کرد باز راننده جواب نداد!! به این فکر بودم کلا این رانندگان تاکسی در مقابل زحمتی که میکشند یک مقدار خشک هستند!!!

حدود ۲۰ دقیقه بود که سوار شده بودم، دیدم اصلا ضبطی ندارد این ماشین (جای ضبط خالی بود) در همان هنگام که هواسم به ضبط بود ناگهان چشمم به کاغذ کوچک زیر آینه وسط ماشین افتاد، در آن کاغذ نوشته شده بود “با سلام من ناشنوا هستم لطفا موقع پیاده شدن خبر دهید”

در نگاه اول خوب متوجه نشدم اما وقتی بیشتر دقت کردم مطمئن شدم که درست خواندم نوشته را!!!

آن راننده زحمت کش ناشنوا بود برای همین موضوع بود که نه ضبط داشت نه جواب سلام میداد!!

اول خیلی ناراحت شدم به حالش اما بعد از گذشت چند دقیقه ناراحت شدم از حال خودم که این همه توانایی دارم اما قدردان نیستم!!

خیلی جالب بود فردی ناشنوا وارد کاری شده بود که شنوایی در آن کار خیلی اهمیت داشته بود. با دیدن این فرد پرتلاش خیلی فکرهای زیادی به سرم امد، با خودم گفتم اگه همه افراد جامعه ایران انقدر پرتلاش بودن  جمعیت بیکاری ایران چقدر کمتر از الان بود؟ اگر آن کسانی که الان کسب و کاری دارند این پشتکار این فرد را داشتند چقدر درآمده بالاتری داشته بودند..

اگر افرادی که هدفی دارشتند و یک مانعی در زندگیشان باعث شده تا نتوانند به آن برسن اگه این پشتکار را داشتند چیزی میتوانست جلوی آنها را بگیرد؟

و خیلی اگر های دیگر …

 

کار آفرین محدود:

 

چند شب پیش کارآفرینی را در تلویزیون آوردند که معلول بود (ایشان با ویلچر فقط حرکت میکردند) به ظاهر مردی محدود به نظر میرسید اما اصلا این طور نبود.

ایشان یک کاخانه داشتند که محصولات خوبی تولید میکردند … یک کارخانه …  خیلی برنامه تکان دهنده ای بود،ِ شگفتی های ایشان تمام نشدنی بود.

نه تنها خودش را از جمعیت بیکاری ایران خارج کرده بود بلکه نزدیک به صد نفر دیگر را استخدام خود کرده بود و به آنها کار داده بود.

تمام هدف ایشان کار دادن به افراد معلول بود، اگر کسی معلول نبود نمیتوانست برای ایشان کار کند.خیلی فوق العاده بود… یک کاخانه تولیدی که کارمندان معلول فقط در انجا فعالیت میکنند.

 

نتیجه گیری:

 

مهم نیست کجا؟ در کدام شهر؟ با چه شرایط و ویژگی ها هستیم، چقدر محدودیت داریم … باید کسب و کار منحصر به فرد خودمان را راه بیاندازیم، هیچی نباید مانع کسب و کار ما شود.

به تمام بهانه ها، محدودیت ها پایان دهید شروع کنید …

ببینید در چه کاری مهارت دارید؟ چه چیزی باعث شده کسب و کار نداشته باشید یک فکری به حالش بکنید. هیچ مانعی وجود ندارد حتی معلولیت …

 

 

 

 

مصطفی خزایی نژاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *