آموزش وردپرس
خانه / کسب و کار / فن بیان در کسب وکار

فن بیان در کسب وکار

فن بیان در کسب وکار

روزی برای خرید کت‌وشلوار به یک فروشگاهی رفتم، فروشنده آن مردی با سن ۴۰-۴۵ بود، خیلی برخورد عالی داشت. آمد جلو و به من گفت من مهدی هستم چه کمکی ازم برمی‌آید؟ من که خیلی از برخورد عالی اون مرد با اون سن متعجب شده بودم فقط گفتم کت‌شلوار میخوام … آن مرد پرسید چه مدلی موردعلاقه شما است؟ و من هم گفتم مدل خواستی موردنظرم نیست اما می‌خواهم رسمی باشد. آن مرد هم گفت بسیار عالی من چند نمونه می‌دهد شما امتحان کنید و هر مدل را دوست داشتید از آن برایتان تعداد بیشتری میاورم.
من هم گفتم فعلاً قصد خرید ندارم فقط می‌خواهم مدل‌ها را ببینم از فروشگاه‌های مختلف و بعد تصمیم بگیرم آن مرد هم گفت خیلی خوب پس من بیشتر کت‌ها را می‌دهم امتحان کن تا با مدل‌های جدیدمان آشنا شوید … چند مدل را آورد خیلی باحوصله زمان گذاشت تا من هرکدام را به‌خوبی امتحان کنم.
حدود ۲۰ دقیقه آن مرد برای من زمان گذاشت درحالی‌که می‌دانست و آن خرید را قرار نیست آن شب انجام دهم، باحوصله زیاد تمام مدل‌ها را امتحان کردم و انقدر خوب برای من در مورد کت‌شلوارها اطلاعات می‌داد که من محو قدرت آن مرد شده بودم و اصلاً نتوانستم یک مدل را انتخاب کنم.
من فقط دوست داشتم صحبت‌های آن مرد ادامه داشته باشد و من از اطلاعات ایشان استفاده کنم…
به‌جرئت می‌توانم بگویم بهترین فروشنده‌ای بود که تا حالا دیده بودم …
اطلاعات خیلی زیادی به من داد و من همه آن‌ها را متوجه شدم، زمان خیلی زیادی گذشت اما من متوجه نشدم و بازهم دوست داشتم با آن مرد حرف بزنم…
آن شب تمام شد و من دوست داشتم فردای آن روز دوباره به آن فروشگاه بروم و حتماً یک کت‌شلوار خوب از آن مرد بگیرم زیرا فکر می‌کردم آن بهترین مدل کت‌شلواری است که یک فروشنده می‌تواند به من بدهد، اما اتفاق بد این بود که ما در مسافرت بودیم و به‌طور اتفاقی به آن فروشگاه رفته بودیم و دیگر زمانی نبود که به آنجا برویم تا خریدی از آن مرد داشته باشم و ما از سفر برگشتیم، نشد خرید داشته باشیم از آن مرد.
هر موقع که حرف از خرید کت‌وشلوار می‌شود ناخدا گاه آن مرد خوش‌صحبت یادِ من میاید، حدود سه سال از آن شب می‌گذرد اما هنوز وقتی دکمه‌های سر دکمه من را درست می‌کرد و می‌گفت برای آدم‌های قدبلند باید کت‌شلوار تک دگمه ببندد را یادم هست …
شاید اگر قدرت بیان آن فرد نبود ۲۰ دقیقه صحبت که آن مرد با من می‌کرد حتماً بعدش سرم درد می‌گرفت از همه مهم‌تر کلافه می‌شدم!
از آن خریدهای سه‌ساله پیش فقط آن مرد یادِ من مانده است و از تمام فروشنده‌های دیگر فقط کم‌توجهی، برخورد نامناسب، شرایط بد و غیر یادِ من مانده…
دو ماه گذشته برای سخنرانی در یک سمیناری متوجه شدم شلوار کت‌شلوار من خیلی دیگر قدیمی فرم خود را ازدست‌داده است، برای خرید کت‌شلوار باز به فروشگاه‌ها روانه شدم، چون زمانه کمی داشتم بعد از دو روز (روزی یک ساعت) زمان گذاشتن خلاصه یک کت‌شلوار خریدم … اما یادم نمیاد گذاشته باشم هیچ فروشنده‌ای بیشتر از ۵ دقیقه راجب جنس‌های خودش برای من توضیح دهد، چون اصلاً متوجه آن نمی‌شدم و اکثر آن‌ها مشکل فن بیان داشتند و اطلاعاتی که به من می‌دادند با آن فن بیان بی‌فایده بود.
اکنون من هیچ صحبت و اطلاعاتی از آن‌ها یادم نیست…
چرا؟
مشکل کجا بود که هیچ اطلاعاتی از فروشگاه‌هایی که دو ماه گذشته رفته بودم یادم نیست؟
چون قدرت بیان خیلی پایینی داشتند، چون فروشگاه‌های آن‌ها انقدر مدیریت قوی نداشت تا روی صحبت کردن فروشنده‌های خود زمان بگذارد.
یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث میشه مشتری تمایل پیدا کنه از یک فروشگاه خرید کنه این است که آن فروشنده توانایی خوب صحبت کردن رو داشته باشه.
برای توضیح دادن یک محصول حداقل زمانی به‌اندازه ۲ تا ۴ دقیقه هست، اگر فروشنده قدرت بیان خوبی نداشته باشه در واقع مشتری ۲ تا ۴ دقیقه داره حرف‌هایی رو میشنوه که دوست نداره بشنوه! اگر آن مشتری آدم خجالتی باشه صحبت‌های شمارو قطع میکنه اما اگر آدم خجالتی باشه صحبت‌های شما قطع نمی‌کند منتظر میمونه تمام بشه و بعد که از آن فروشگاه رفت دیگه هیچ‌وقت انگیزه نداره بیاد تو اون فروشگاه چون یک خاطر سردرد داره!
اما اگر اون فروشنده قدرت بیان خوبی داشته باشه ۲ تا ۴ دقیقه رو راحت با مشتری صحبت میکنه مشتری هم خوشحال میشه از اطلاعاتی که دریافت کرده، اگر اطلاعات کافی بود که احتمال فروش خیلی بالا می‌ره، اگر اطلاعات کم بود حتماً باز ازتون سؤال میکنه تا جواب سوالشو بگیره.

چگونه؟
چگونه میتونیم قدرت بیان خوبی داشته باشیم چه تو فروش محصول چه فروش خدمات؟
خبر بد این است که اکثر فروشندگان قدرت بیان خوبی ندارن (به دلایل منطقی اکثر افراد به‌طور مادرزاد فن بیان خوبی ندارند)
خبر خوب این‌که: به علت اینکه افراد زیادی قدرت بیان خوبی ندارند، آموزشگاه‌های زیادی فعالت می‌کنند به‌منظور تقویت قدرت سخنوری و فن بیان که خوش بختانه تعداد آن‌ها روز به روز در حال زیادشدن است… این فرصت خوبی است که شما و کارکنانتان در از این آموزش‌ها استفاده کنید (مخصوصاً افرادی که کارشان خدمات است زیرا بیشتر هماهنگی‌ها و گرفت کارها را از طریق تلفن انجام می‌دهند و ارتباط آن‌ها بیشتر اهمیت دارد).
اگر وقت ندارید که در این کلاس‌ها شرکت کنید در اینترنت نام فن بیان «» سخنرانی و … را سرچ کنید که مطالب زیادی به شما ارائه می‌دهند که با تمرین این مطالب فروشگاه شما قدرت صحبت زیادی پیدا می‌کند که این خیلی درفروش و مشتری مداری شما تأثیر گزار است…
چندراه کار خیلی مفید که در حال حاضر مؤثرترین راه‌ها هستند برای دست‌یابی به قدرت بیان خوب را در اینجا برای شما میگویم.
۱٫ خودکار را دردهان خود قرار دهید و ۵ دقیقه صحبت کنید، می‌توانید کتاب بخوانید. این تمرین را روزی سه بار انجام دهید.
۲٫ یکی از مشکلات قدرت بیان بد این است که دهان فرد خوب باز نمی‌شود برای این کار می‌توانید کتاب را روخانی کنید با صدای بلندتر از صدای معمولی.
۳٫ فیلم‌های سخنرانی که هرجایی به دست آوردید را گوش کنید و دقیقه همان صحبت‌ها را تکرار کنید، بعد از یک مدت شما مثل آن سخنران صحبت می‌کنید که این موضوع خیلی خوب است.
نتیجه‌گیری:
برای تبدیل‌شدن به یک کسب‌وکار عالی که خدمات یا محصولات زیادی را قرار است به فروش بگذارد باید قدرت فن بیان خوبی داشته باشیم که اگر نداشته باشیم مشتریان از اطلاعاتی که به ما می‌دهند خیلی زود خسته می‌شوند.
اقدامک:
به اینترنت مراجعه کنید و سه تمرینی که می‌توانید آن‌ها را انجام دهید تا فن بیان بهتری را پیدا کنید را سرچ کنید و خود و تمام کارکنانتان آن را انجام دهید.

درباره ی مصطفی خزایی نژاد

همچنین ببینید

مشتری مداری در افزایش فروش

مشتری مداری در افزایش فروش: در این مقاله به “مشتری مداری در افزایش فروش” میپردازیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.