آموزش وردپرس
خانه / کسب و کار / فروشنده کیست؟

فروشنده کیست؟

فروشنده کیست؟

چند وقتی است که با یک نکته جالب مواجه شدم و آن‌هم این است که افرادی که فروشگاهی دارند و محصولاتی را ارائه می‌دهند خود را فروشنده نمی‌دانند.
برای من خیلی جالب است که باوجود این همه کتاب‌های خوب که در مورد فروشنده گان نوشته‌شده است، هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند فروشنده به چه کسی گفته می‌شود.

فروشنده کیست؟

دو دیدگاه محکم برای این سؤال وجود دارد.

دیدگاه اول: فروشنده کسی است که مهارت حرفه‌ای درفروش محصولات داشته باشد و این کار را حرفه‌ای انجام دهد و صرفاً برای فروش محصولات استخدام شود.
دیدگاه دوم: این دیدگاه می‌گوید که هرکسی که قرار است محصولی را به مشتری معرفی کند یا به فروش بزارد فروشنده است.

مثال: افرادی که خود کارفرما هستند و فروشنده‌ای در فروشگاه خود ندارند خودشان تا زمانی که محصولات را به مشتری معرفی می‌کنند فروشنده حساب می‌شوند.
نکته مهم این است که افرادی که خود کارفرما هستند و فروشنده‌ای ندارند خود را فروشنده نمی‌دانند و با همین فکر هم به محتوای کتاب‌ها در مورد فروشندگان توجه نمی‌کنند.
در فروشگاه‌های بسیاری علاوه بر وجوده فروشندگانی که صرفاً برای فروش بهتر استخدام‌شده‌اند، خود مدیر فروشگاه هم محصولات را معرفی می‌کند به مشتری، خب موضوع مهم این است زمانی مدیر فروشگاه در فروشگاه حضورداشته باشد مشتریان دوست دارند در مورد محصولات از او (مدیر) سؤال کنند.
در این مواقع هم متأسفانه مدیران فروشگاه نمی‌دانند که کار یک فروشنده را انجام می‌دهند و انتظاری که مراجعه‌کنندگان از آن‌ها دارند انتظاری است که از یک فروشنده دارند.
واقعیت این است که تعداد افرادی که فروشنده هستند اما خود را فقط مدیر تصور می‌کنند کم نیست.موضوع مهم این است که تمام مدیران خود را باید یک فروشنده تصور کنند و سعی کنند تکنیک‌های فروشنده گان موفق را یاد بگیرند تا درنهایت افزایش فروش داشته باشند.

اگر مدیر فروشنده نباشد چه می‌شود؟

تمام مشتریان مدیران را به چشم فروشنده می‌بینند و اگر یک مدیر خود را فروشنده نداند فقط کارهای یک مدیر را انجام می‌دهد و این اتفاق بسیار نامناسب برای آن کسب‌وکار است.زمانی که مدیر مثل یک فروشنده خوب برخورد نکند مشتریان ناراضی می‌شوند.
مثال:وارد فروشگاهی میشوید و به محصولات نگاهی میندازید، سوالی برای شما راجب کیفیت محصول پیش میاید که از مدیر فروشگاه میپرسید مدیر فروشگاه هم خود را فروشنده نمیداند. به شما میگوید نمیدانم!!!! آیا باز وقت میزارید از فروشنده اصلی این سوال را بپرسید یا آن فروشگاه را ترک میکنید؟
اگر یک مدیر خود فروشنده باشد چه می‌شود؟
حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که به فروشگاهی بروید که هم فروشنده داشته باشند و هم مدیر و برخورد مدیر مثل یک فروشنده خوب باشد!!!
در این موقع که مدیر فروشگاه مثل یک فروشنده خوب برخورد می‌کند مشتریان رضایت بیشتری از خرید خوددارند و این اتفاق باعث افزایش فروش در آن مجموعه می‌شود.
مجموعه حرفه‌ای مجموعه‌ای است که مدیر فروشگاه هم مثل یک فروشنده خوب مشتری مداری را بتواند انجام دهد.

چطور یک مدیر فروشنده خوب شود؟

درزمانی که الآن در حال زندگی کردن هستیم به دست آوردن اطلاعات خیلی راحت شده است،
یک مدیر باهوش می‌تواند خیلی راحت مطالب مشتری مداری و تکنیک‌های فروشندگی را از طریق اینترنت، کتاب‌ها، مدرسان مجرب یاد بگیرد و مهارت‌های خودش را تقویت کند.

مزیت یک مدیر فروش خوب؟

یکی از مزیت‌های خوب این مورد این است که در این صورت می‌تواند باقیِ فروشندگان را تحت کنترل خود بگیرد و مهارت‌های آن‌ها را تقویت کند و در صورت بروز مشکل راحت به آن رسیدگی کند.
تصور کنید مدیری که مهارت‌های یک فروشنده خوب را یاد نگرفته باشد، در همین اوضاع هم یکی از فروشندگان در مدتی که کار می‌کند نتواند رضایت مشتریان را جلب کند، آنگاه چه فاجعه‌ای رخ می‌دهد؟
فروشنده‌ای که کار خود را خوب انجام نمی‌دهد و در کنار آن‌هم مدیر فروشگاهی که متوجه این مشکل نمی‌شود و اگر هم متوجه شود نمی‌تواند راهنمایی مفیدی به فروشندگان خود بکند.

مجموعه خوب:

در مقابل این مجموعه دیگری را تصور کنید که صاحاب آن بسیار مسلط در مهارت‌های فروشندگی است و تمام فروشندگان را تحت کنترل دارد، اگر اشتباهی از فروشندگان رخ دهد او متوجه می‌شود و راهنمایی می‌کند برای جبران آن اشتباه.
بعد از مدتی یک فروشگاهی را خواهند داشت که فروشندگانش خیلی خوب هستند و می‌دانند که مدیر آن‌ها حواسش به همه‌چیز است و این موضوع باعث می‌شود که باانرژی بیشتری ادامه دهند. این موضوع باعث افزایش فروش خیلی بیشتری نسبت به فروشگاهی میشود که مدیر و کارفرمای آن توانایی یک فروشنده را ندارد.

درباره ی مصطفی خزایی نژاد

همچنین ببینید

مشتری مداری در افزایش فروش

مشتری مداری در افزایش فروش: در این مقاله به “مشتری مداری در افزایش فروش” میپردازیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.