آموزش وردپرس
خانه / کسب و کار / چطور فروشنده خوبی باشیم

چطور فروشنده خوبی باشیم

شاید تا حالا برای شما هم پیش آمده باشد که استراتژی خوبی برای بازاریابی مجموعه خودتان انجام داده باشید و تعداد مشتریانتان بیشتر شده باشد اما به علت نداشتن فروشنده خوب نتوانسته باشید فروش خوبی را داشته باشید؟ در این مقاله به ۸ تکنیک مهم در فروشندگی اشاره میکنیم که عمل کردن به آنها به هر کسی کمک میکند تا فروشنده خوب ی بشود.

۱ سوال بپرسید:

واقعیت این است که در هر فروشگاهی برای نیاز یک مشتری که مراجعه میکند از یک محصول تعداد گونه های زیادی وجود دارد که اکثر آنها مناسب نیاز آن مشتری است. اما مشتریان از یک گونه از آنها خوششان میاید، اگر فروشنده همه گونه ها را معرفی کند نه تنها کمکی به آنها نکرده است بلکه بیشتر انتخاب آنها را سخت کرده .

اگر انتخاب محصول برای مشتری سخت باشد احتمال خرید او بسیار کم میشود و عکس، اگر انتخاب خرید برای مشتری راحتتر باشد احتمال خرید او بسیار زیاد میشود. پس یک فروشنده خوب از یک محصول فقط چند گونه مناسب را معرفی میکند تا مشتری با تعداد کم راحتتر انتخاب کند، برای اینکه گونه ای را معرفی کنیم تا بیشتر مورد نیاز مشتری باشد باید متوجه شویم علاقه و نیاز مشتری چه محصول و با چه ویژگی هایی است.

برای این کار یک فروشنده خوب باید در شروع خرید چند سوال کلیدی بپرسد از آنها تا اطلاعات نسبتا کافی را از محصول مورد نیاز آنها دریافت کند سپس با اطلاعات  دریافت شده به آنها محصولی را معرفی کند!

۲ از مشتریان ناراضی استقبال کنید بهترین آموزگار مشتری ناراضی هست:

حقیقت این است که هیچ کسب و کاری کامل نیست و نمیتواند رضایت ۱۰۰% همه مشتریان را دریافت کند. هرچقدر هم که  یک کسب وکار خوب باشد باز باز هم عده ای نا رضایتی هایی را دارند.بدتر از آن این است که گاهی اوقات نمیشود از این موضوع اطلاع پیدا کرد، زیرا انقدر موضوعات کوچیکی است که هیچ کسی آنرا بیان نمیکند!!اما گاهی اوقات پیش میاید که مشتریانی از موضوعی ناراحت میشوند و آن را بیان میکنند، یک فروشنده حرفه ای بسیار از این موضوع استقبال میکند، اما فروشنده غیر حرفه ای این موضوع را توجیه میکند.

اگر همیشه سعی کنید از مشتریان ناراضی استقبال کنید در آینده بهترین مجموعه ای خواهید شد که مشتریان میتوانند از آن خرید کنند.

۳ ثبات قیمت و گفتار داشته باشید:

فروشنده های زیادی هستند که قیمت های مختلفی را ارایه میدهندشاید این کار باعث شود افزایش فروشی داشته باشند اما به هیچ عنوان اعتماد تمام مشتریان را نمیتوانند جلب کننندتا در آینده کسب و کاری با مشتری زیادی داشته باشند.فروشنده خوب قیمت هار را ثابت به همه میگوید و سعی نمیکند با توجه به مشتری قیمت اعلام کند.

۴ وقت مشتری را نگیرید:

یک طرز فکر اشتباه این است که یک فروشنده هرچه بیشتر راجب یک محصول حرف بزند بهتر است، این موضوع اصلا درست نیست. فروشنده خوب زیاد حرف نمیزند بلکه به اندازه حرف میزند. اگر احساس میکنید برای معرفی یک محصول زمان بیشتری نیاز دارید مطمین باشید که کارتان را اشتباه دارید انجام میدهید.

۵ اعتماد به نفس به خود و ارزش محصول خود داشته باشید:

هیچ مشتری نیست دلش نمیخواهد محصولی را بخرد که فروشنده آن اعتماد کافی به آن ندارد.

یکی از مهمترین ویژگی های فروشنده های خوب این است که اعتماد به نفس خوبی را دارند، هم به خودشان هم به محصولشان. حتما برای شما هم پیش آمده که برای خرید به فروشگاهی بروید که فروشنده آن فروشگاه خیلی با اعتماد به نفس بوده باشه و این موضوع باعث شودشما این خرید را راحتتر انجام دهید؟

یا از آن مهمتر این که فروشنده ای با اعتماد به نفس بالا از کیفیت که محصول تعریف بکند، این موضوع هم حتما باعث شده شما راحتتر آن خرید را انجام دهید.

۶ مشتریان خیلی باهوش هستند :

یکی از ویژگی های مشتریان این است که بهتر از فروشنده های خوب از کیفیت محصولات و قیمت آنها در بازار خبر دارند. وقتی فروشنده ای محصولی را به مشتری معرفی میکند، مشتری به خوبی میتواند بفهمد که این محصول کیفیت دارد یا خیر. پس کار خیلی اشتباهی میتواند باشد که یک فروشنده محصولی با کیفیت معمولی را به عنوان محصولی با کیفیت بالا معرفی کند!!

۷ هیچ وقت از رقبای خوب بد نگویید. پرستیج شما خیلی اهمیت بیشتری دارد:

متاسفانه یکی از کارهای اشتباه رایج در فروشنده ها این است که از رقبای خود بد میگوییند تا اعتماد مشتری را بدست بیاورند، این بدترین کاری است که میتوانند بکند یک فروشنده، زیرا نه تنها احتمال انجام آن فروش کم میشود بلکه پرستیج آن فروشگاه و فروشنده هم کم میشود!!

۸ بعد از دیدار مشتری ۵ ثانیه فرصت دارید تا نظر او را جلب کنید لطفا دقت کنید:

برای این که فروش خوبی را فروشنده ها داشته باشند تکنیک های بسیار زیاد و کاربردی وجود دارد، اما مهترین کاری که قبل از همه آنها یک فروشنده باید بکند این است که  در اولین تماس چشمی بعد از ورود مشتری به فروشگاه آن برخورد خوبی را داشته باشد. زیرا اولین برخوردی که یک فروشنده خوب از خود در ۵ثانیه اول دیدار چشمی با مشتری انجام میدهد میتواند حس خوب یا بد را به مشتری انتقال بدهد. فروشنده خوب میداند که اولین دیدار های چشمی بسیار اهیمت دارد دقت زیادی در این مورد میکند.

درباره ی مصطفی خزایی نژاد

همچنین ببینید

مشتری مداری در افزایش فروش

مشتری مداری در افزایش فروش: در این مقاله به “مشتری مداری در افزایش فروش” میپردازیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.