آموزش وردپرس
خانه / کسب و کار / خوش قولی در کسب و کار

خوش قولی در کسب و کار

خوش‌قولی یکی از ویژگی مهم هر مجموعه‌ای است که امروزه خیلی کمرنگ شده و کسب‌وکارها خیلی به این موضوع توجه ندارند. خیلی از کسب‌وکارها به خاطر داشتن عدم مدیریت زمان نمی‌توانند زمان دقیقی را تخمین بزنند و همین موضوع باعث شده تا مشتری های زیادی از بد قولیه کسب وکارها ناراضی بشوند.

خوش‌قولی:

امروزه همه افراد انقدر کارهای زیادی دارند که انجام بدهند که به خیلی از انها نیمرسند، همیشه میگویند وقت نداریم. چه فرد مهمی باشند چه نباشند وقت برای آنها اهمیت بسیاری دارد. حالا فکر کنید شما یک‌بار باعث اتلاف وقت انها شوید چقدر از شما ناراحت میشوند، با هزار زحمت برنامه ریزی کردند که در تاریخ تنظیم شده به شما مراجعه کنند ومحصول را خریداری کنند اما محصول شما نیامده یا … یا مخاطب کل برنامه صبح خود را خالی کرده است تا شما بروید و خدمات را به او بدهید اما شما بد قولی میکنید و در آن تاریخ آن محصول و خدمات را تحویل نمیدهید.

تصور کنید وقتی به هر دلیلی بدقول میشود (عدم خوش قولی) چه تصویری از شما در ذهن مخاطب ساخته میشود؟

  • اینا که اصلا مدیریت ندارن.
  • اینا که کاسب نیستن.
  • اینا اصلا موجه نیستن.
  • اینا با این بدقولیشون چی جوری کار میکنن!
  • اینا اصلا واسه وقت ما ارزش قائل نیستن.
  • اینا اصلا حرفه ای نیستن.
  • اینا قابل اطمینان نیستن!

همه بد قولیها یکی هستند؟

با یک بد قولی که ممکن است جواب منطقی هم داشته باشید نظر مشتری راجب شما خیلی تغییر میکند ممکن است دیگر از شما خرید نکند و به احتمال ۹۰% اگه رقیبی داشته باشید دفه بعدی به او مراجعه میکند.

به همین راحتی ممکن است هر روز یک مشتری را از دست بدهید به خاطر اینکه بد قولی کرده اید. کسب وکارهای بزرگ حرفه ای مدیریت زمان دقیقی دارند و خیلی کم پیش میاید در زمان دچار مشکل شوند، به همین خاطر خوش قولی نشان دهنده این است که کسب و کار شما چقدر حرفه ای و قابل اطمینان است.متاسفانه بدقولی برای کسب وکار های کوچیک اصلا مهم نیست و خیلی راحت از کنار این موضوع رد میشوند اما بد قولی برای مراجعه کننده خیلی اهمیت دارد.

یکی از دلایل اصلی بد قولی نداشتن برنامه برای انجام کارهاست: مثلا: مجموعه ای که برای انجام کارهای خود وقتی در نظر نمگیرد و الویت تایین نمیکند وبه طور اتفاقی کارهای خود را انجام میدهند.اگر خوش قول باشید میتوانید خیلی اعتبار بیشتری در بین رقبا داشته باشید و تمام مراجعه کنندگانی که به زمان اهمیت میدهند را به خود اختصاص دهید.

اما چطوری:

  1. همیشه لیستی از کارها یا خدماتی که باید انجام دهید را تهیه کنید و برایش زمان تایین کنید. همیشه هواستان به این لیست باشد که کارها چطور پیش میرود.با این استراتژی امکان بد قولی شما خیلی کم میشود و در گزینه بعدی این احتمال به کمتر از ۱۰% میرسد. (احتمال خوش قولی خیلی بیشتر میشه)
  2. همیشه زمان بیشتری را به مشتری بگویید تا همیشه خوش قول باشید، اگر محصول یا خدمات شما فردای آن روز ۱۰۰% آماده میشود و مطمین هم هستید،قول پس فردا را به مشتری دهید! همیشه یک زمان بیشتر را برای زمان دادن به مشتری در نظر بگیرید.در این صورت اگر مشکلی پیش بیاید که کار شما عقب بیفتد مشتری از این موضوع خبردار نمیشود.

اگر قرار است از یک نمایندگی خاصی محصولی را برای مشتری اماده کنید و مطمئن نیستید که آن نمایندگی خوش قولی میکند یا نه میتوانید زمان بیشتری را به مشتری بگویید.

نکته:  زمانی که به مشتری میخواهید قول بدهید زمان بیشتری را بگویید اما شما خیلی زود کار مشتری را آماده کنید و تماس بگیرید بگویید کار شما آماده است میتوانید دریافت کنید.با این تکنیک مشتری را متعجب میکنید که تا انقدر متعهد هستید و در ضمن هیچوقت هم بد قول نمیشوید.

تابستون پارسال بود که یک روز تلفنم زنگ خورد دیدم مادرم پشت خط است و میگه کولر خونه خراب شده هوا خیلی گرمه خیلی سختمون شده یک نمایندگی خوب پیدا کن بیاد کولر رو درست کنه، چون چندومین بار بود که کولر خراب میشد.هر بار به افراد معمولی میسپردیم کولر ما را درستش کنن اما این بار دیگه میخواستیم به یک نمایندگی مطمین بسپاریم.

جستجو کردم و یک نمایندگی معتبر که یکی از دوستام بهم معرفی کرده بود را پیدا کردم دوستم گفت چون تعداد مراجعه کنندگان زیاده یک مقدار دیر بهت نوبت میده ما هم که از استا کارهای معمولیه تعمیر کولر خسته شده بودیم ناچار بودیم قبول کنیم.

تماس گرفتم با اون نمایندگی که مسئول دفتر آنجا جواب داد و من موضوع را براش توضیح دادم که چه اتفاقی افتاده است او هم به ما سه روز بعد نوبت داد من هم کمی اصرار کردم که زورتر بهمون نوبت بده چون تابستون بدون کولر اصلا خوشایند نیست، اما او گفت که امکان پذیر نیست و من هم قبول کردم.

فردای آن روز غروب که آمدم خوبه دیدم کولر درست شده به مادرم گفتم چه جالب کولر خودش درست شده زنگ بزن نمایندگی کنسل کن که مادرم گفت امروز ظهر از نمایندگی امدن درست کردن و خیلی هم زود انجام دادن و رفتن.قبل از اینکه بپرسم چرا دیر نوبت دادن مادرم خودش گفت که این سوال را از انها کرده و گفتن چون در تابستان سرمون خیلی شلوغ است و نمی توانیم مشخص کنیم کارها چه موقعی تمام میشود مجبوریم سه روز بیشتر زمان بدهیم که بدقول نشویم! (با این کار همیشه خوش قول میمونن)

تفاوت این مجوعه نمایندگی خوش قول رو با اون دوتا استاد کاره بدقول که ۴ برابر این آقا هر بار پول گرفتن را خودتون مقایسه کنید

نتیجه گیری:

از این به بعد برای تایین زمان به مشتری جو گیر نمیشویم و زمان خیلی نزدیکی را به او نمیدهیم که امکان بد قول شدنه ما وجود داشته باشد به هر دلیلی.اگر هم مشتری خیلی اصرار کرد در زمان سریعی تحویل دهید قبول کنید اما بگویید احتمال دارد که کمی زمان تغییر کند تا اگر این اتفاق افتاد بد قول نشوید.

 

درباره ی مصطفی خزایی نژاد

همچنین ببینید

مشتری مداری در افزایش فروش

مشتری مداری در افزایش فروش: در این مقاله به “مشتری مداری در افزایش فروش” میپردازیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.