آموزش وردپرس
خانه / کسب و کار / بیکاری

بیکاری

بیکاری

مسئله بیکاری یک مسئله ای که من خیلی به آن اهمیت میدم و همیشه برای رفع افراد زیادی که در لیست بیکاری کشور قرار دارند پیگیر یک راه حل هستم.
چون متاسفانه جمعیت بیکاری ایران زیاد هست و افرادی کار ندارند روز به روز به این موضوع دارند عادت میکنند و خیلی اتفاق های نا خوشایندی را رقم زده است، مثل عقب افتادن سن ازدواج، … اما نکته جالب اینجاست که افراد بیکار میتوانند روزی یک کسب وکار خوب داشته باشند.
اما مهم اینه که هر چه زودتر شروع کنید برنامه خود را که حسابی عقب افتاده اید.

بیکار به چه کسی گفته میشود:

بیکار در اقتصاد به فردی گفته میشود که در سن کار (۱۵تا ۶۵) سال و جویای کار باشد شغل و منبع درآمد پیدا نکند!
کودکان و افراد مسن چون قادر به کار نیستند، جزء این دسته قرار نمیگیرند!!
زنهای خانه دار و دانشجویان هم جزء بیکارها حساب نیمشوند!!

افراد بیکار به دو قسمت خیلی مهم تقسیم میشوند.

۱٫یک افرادی که دنبال کار هستند و واقعا میخواهند زحمت بکشند و کار داشته باشند و هر کاری که از دستشان بر بیاید میکنند.
۲٫افرادی هستند که کار ندارن و تلاشی هم برای کار کردن نیمکنند، کمی هم اهمال کار هستند که اسمش را گذاشته اند انگیزه ندارند، و منتظر این هستند که از اول یک کار خوب داشته باشند!!!
۱٫گروه یک: برای این دوستان عزیزم خبر خوشی دارم… به انها قول میدم با رعایت کردن چند فصل آخر کتاب و به کار بردن واقعی اصول کلی این کتاب در چند ساله آینده میتوانند صاحب یک کسب وکاره خوبی باشند.
اکثر این افراد تواناییی های خیلی زیادی دارند که چون مسئله بیکاری اتماد به نفس فرد را کم میکند و خیلی اطرافیانشان به آنها فشار میاورند تمام فکرشان درگیره این میشود که الان کار و درآمدی ندارند کمتر به این موضوع فکر میکنند که میتوانند کسب وکاره خوبی داشته باشند.
اما با تلاش برنامه ریزی شده این افراد در آینده به کسب وکار خوبی میرسند.
۲٫گروه دوم: متاسفانه این دوستان عزیز کمی اهمال کار هستند وبا استفاده کلماتی چون انگیزه نداریم، کار نیست، کاری که مناسب من باشه نیست و … به بیکار بودنه خودشون ادامه میدهند.
هیچ کس نمیتواند به این دوستان عزیز کمک کند جزء خودشان، خودشان تا نخواهند کسب وکاری داشته باشند، از یک جایی شروع کنند و مدتی در کاری باشند تا کار مناسب خودشان را پیدا کنند هیچ چیزی عوض نمیشود.
اما ای کاش این دوستان میدونستن که روزهاشون در حال گذر هست و با این شرایط از زندگی استفاده خوبی نمیکنند،تا کسب وکار خوبی نباشه ، تا درآمد خوبی نباشه، … طعم خوب زندگی را نمیتوانند متوجه شوند.
امیدوارم پس از خواندن این فصل به خوب بیایند و روی خود کار کنند و با یک یا علی شروع کنند سفر قشنگ کسب وکار خودشان را.

 

بیکاری اتفاق عجیبی نیست؟

برای هر کس ممکن است پیش بیاید که برای روزهایی بیکار باشد، چه آن افرادی که تازه دنبال کار هستند و چه آن افرادی که روزی کار داشتند اما الان ندارند…
روش های مختلفی هست که فرد بیکار بتواند وارد چرخه کار شود ، اما در این فصل یکی از کاربردی ترین کارها را به شما میگویم که روی افراد مختلفی امتحان کرده ام و خیلی زود وارد چرخه کار شده اند.
خیلی ها پیشنهاد میکنند که فرد بیکار بهتر است که همیشه خود را سرگرم یک کاری بکند تا هیچوقت بیکار نباشد و تا هر فرصتی پیش امد خود را درگیر آن کار بکند تا مدتی مشغوله آن کارباشد و این گونه تا آخر زمان بازنشستگی بیکار نباشد.

بیکاری میتواند خوب باشد

این کار اشتباه است، بیکاری جزءاز کسب وکار خوب است، خیلی از کسب وکارهای خوب روزی بیکار بودند… اما روزی وارد کار خود شدند.
زمانی که فرد بیکار است ذهن خیلی مشغولی دارند که اطرافیان با دلسوزی و راه کارهایی که میدهند ای مشغله ذهنی را بیشتر میکنند، اولین کاری که باید بکنند این است که یک کار را انتخاب کنندکه فعلا از بیکاری خارج شوند و مشغول به کار هستند، دیگر کسی به آنها با دلسوزی فشار نیماورند و ذهنشان آرام میشود.
برای انتخاب یک کار به دو نکته خیلی باید دقت کنید.
۱٫کاری که میکنیم مهم نیست چی هست.
۲٫حقوق آن کار.
۱٫کاری که فعلا انتخاب میکنید اصلا مهم نیست، شما قرار نیست تا آخر عمر سرگرم این کار باشید،شما برای مدتی در این کار مشغول هستید.
خیلی ها در وارد شدن این کار که فقط قرار است مدتی در آن باشند درگیره کامل گرایی میشوند،یعنی دنبال کار خیلی خوب هستند که هیچوقت پیدا نیمشه و رو کارهایی که مورد علاقشان نیست عیب وایراد هایی میگزارند.
مثلا:من تحصیل کردم برم سمت این شغل، این کار به من نمیاد، این کار پرستیج من رو پایین میاره، … که این موضوع اصلا مناسب نیست.
افرادی را میشناسم که سالهاست به دنبال کار خوب هستند و کارهای زیادی میتوانستند انجام دهند اما چون تناسبی با تحصیلات و کلاس کاری آنها نداشت این کار را نکردند، اما اگر سالها پیش وارد یکی از این کارهای شده بودند تا حالا صد بار از آن خارج شده بودند و وارد کار مورد علاقه خود شده بودند.
پس قرار شد درگیره کامل گرایی نشیم و آن کار مهم نیست چی هست. (مهم اینه حلال باشه)
کارگری، شاگردی استا ها که اصلا علاقه ای به آن ندارید، …
اصلا قرار نیست شما همیشه در این کارها بمانید، شما زمانی را در این کارها سپری میکنید و پس از مدتی سوراغ کار مورد علاقه خود میروید.
شما وارد این کارهای میشوید تا فقط دیگر بیکار نباشید و یک حقوق خیلی کمی هم دریافت کنید، در این مدت هم روی آن کاری که مورد علاقتان است کار میکنید تا آنرا به دست بیاورید، مهم این است که صبح تا غروب سرگرم این کارها باشید و غروب تا شب را برای کارآیندتان برنامه ریزی میکنید.
۲٫حقوقی که میگیرید اصلا مهم نیست: کمترین حقوقی که امروزه به یک نفر میدهند کافی است برای شروع: اصلا حقوق زیاد مهم نیست شما با آن پول قرار است یک پس انداز کوچکی به دست بیارید همین.
این را بگویم که اصلا نگاه به جمعیت بیکاری ایران نکنید، اصلا به این موضوع توجه نکنید که همه میگویند کار نیست!!! کار نیست فقط یک حرفه ، همین الان افراد زیادی را میشناسم که پرسنل خیلی خوبی میخواهند تا کارشان را گسترش دهند اما چون افراد مورد نظر را پیدا نمیکنند کارشان در همان وضعیت مانده.
این جمله که میگویند کار کم است بزرگترین دروغی است که به افراد گفته میشود و ذهن آنها را خراب میکنند.
زمان قدیم هر فرد با هر ویژگی که بود میتوانست کار کند وچون آن زمان یک نفر کار میکرد میتوانست حقوق سه خانواده را بدهد افراد خیلی کمی کار میکردند.
در زمان قدیم مشکل نیرو داشتند چون هیچکس حاضر نبود کار کند و بنابر این هرکسی که میخواست کار کند با هر ویژگی بدی که داشت میتوانست کارهای زیادی پیدا کند.
اما چون امروزه شرایط به طوری است که همه باید کار کنند به هر کسی کار نمیدهند و این موضوع کاملا درست است. افراد برای کار کردن باید اول یک سری مهارت هایی را بدست اوردند تا بتوانند وارد یک کار کوچک شوند، اما همه انتظار دارند که با هیچ مهارتی کارهای خوبی پیدا کنند که این جوری است که میگویند کار نیست!!!!
کار هست اما برای افراد کار بکن و با مهارت بالا، نه افرادی که تا ظهر میخوابند!!!!!
افرادی را میشناسم که مهارتهای کاری زیادی دارند مثل:
خوش قولی، مدیرت زمان خیلی دقیق، ساعات کاریه بالا، کیفیت کاری خوب، فرد خیلی منطقی، … هم زمان چند نفر هستند که به این فرد پیشنهاد های بیشتری میدهند که برایش کار کنند اما در کنار این فرد افراد خیلی زیاد دیگری را هم میشناسند که اصلا نیمتواند کاری که ایشان میکند را برایشان بکنند.
پس به این نتیجه میرسیم که کار برای آدمی که خوش قوله، روزهای جمعه رو هم تا ظهر کار میکنه، کیفیت کاری بالایی داره و غیر هنوز خیلی کار هست.
مطمین باشید اگر خیلی خوب پیگیر کار باشید و درگیر کمال گرایی نشوید و به حقوق فکر نکنید بعد از ده روز میتوانید یک کاری را پیدا کنید که برای مدتی آنجا سرگرم باشید.
کامل به کار خود میرسید…
و آن موقه تازه کار شما شروع میشود…
آن موقه شما به این موضوع فکر میکنید که واقعا به چی علاقه دارید
و هر روز تلاش میکنید که به آن برسید.
مثال:
اقای علی بیرانوند که متولد ۷۲ هستند …(زندگینامشو کامل نخونید خیلی ضررکردید) ایشون در لرستان زندگی میکردند و رویای دروازه بانی را در سر داشتند، اما هیچ پولی برای شروع این رویا نداشت کار کرد و مبلغ خیلی کمی بدست اورد به تهران مهاجرت میکنند تا شروع کنند رویای خودشان را بسازند.
او میخواست که دروازه بان شود اما تا وقتی که بخواهد در وازه بان شود چند وقته زیادی را باید سپری میکرد چون در شروع دربازه بانی هیچ پولی به او نیمدادن.
اوبرای اینکه هزینه خود را بدست آورد سمت کارهایی رفت که هیچ دروازه بانی نمیرود، او جای خواب نداشت و شب ها کنار میدان آزادی در چمن ها میخوابید، درکارواش کار میکرد، در رستورانت کار میکرد و … اما بیکار نماند پول را بدست میاورد تا هزینه خود را تامین کند در کنار آن به تمرینات خود میپرداخت …
گذشت و گذشت که امروز بهترین دروازه بان ایران است و سالی بیش از دو میلیارد حقوق دریافت میکند و تمام باشگاه های ایرانی به او پیشنهاد داده اند و در هر تیمی بازی کند احتمال قهرمانی آن تیم افزایش مییابد.
این اقا اگر منتظر میموند که شرایط خوب برسه تا دروازه بان بشه به اینجا میرسید؟
اگر منتظر یک کار خوب میماند به اینجا میرسید؟
هم زمان که او میخواست فوتبالیست شود خیلیهای دیگر هم میخواستند فوتبالیست شوند که شرایط مالی انها مثل این اقا بود، آنها حاضر نشند که این کارهایی که این اقا میکند را بکنندريال الان این اقا چقدر پول در میاره اونا چقدر پول در میارن؟
پرستیج این اقا چقدر زیاده پرستیج آنها چقدر است؟؟
شما هم همین کار را باید بکنید یک کار را پیدا میکنید که سرگرم شوید و در بین همان کار برنامه ریزی کار اصلی آیندتون را میکنید پس از مدتی که آماده شدید وارد کار اصلیتون میشید.
(الان که دارم این متن رو مینویسم ۲۲:۳۰ ۱۱ آلان ۹۵هست فردا تولدمه ، خیلی انرژی زیادی دارم دلیلشم اینه که دارم این بخش رو مینویسم که امیدوارم به خیلی ها کمک بکنه!!!)
نتیجه گیری:
فعلا وارد کاری میشویم که نه نوعش مهم است نه حقوقش در این بین هم روی کار مورد علاقمون کار میکنیم و روزی که آماده شدیم وارد آن کار میشویم.
اقدامک:
فکر کنید در اطرافیان خود سه کار را انتخاب کنید که بتوانند بعلا به شما بدهند و تمام تلاشتان را بکنید به آن برسید
۱٫
۲٫
۳٫

درباره ی مصطفی خزایی نژاد

همچنین ببینید

مشتری مداری در افزایش فروش

مشتری مداری در افزایش فروش: در این مقاله به “مشتری مداری در افزایش فروش” میپردازیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.