×
خانه » کسب و کار » آغاز و پایان خوب
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

آغاز و پایان خوب

آغاز و پایان خوب:

علی وارد فروشگاه می‌شود به فروشنده سلام می‌کند و بعد به سمت محصولات موردنظرش می‌رود ، فروشنده هم با زحمت سرش را تکان می‌دهد به‌منظور جواب سلام! علی که از این موضوع حس خوبی پیدا نمی‌کند سعی می‌کند براش مهم نباشد و به بازدید از محصولات ادامه می‌دهد، اما برایش سؤالی پیش میاید و از فروشنده می‌پرسد این محصول جنسش خوب است؟ فرونشده هم که وقت ندارد می‌گوید بله!

علی که دیگر کامل حس او به آن فروشگاه بد شده است تصمیم به خارج شدن را آن فروشگاه را می‌گیرد و با فروشنده خداحافظی می‌کند

حال به این داستان نگاه کنید،

علی وارد فروشگاه می‌شود و سلام می‌کند فروشنده از جایی خود بلند می‌شود و می‌گوید سلام خوش‌آمدید! بفرمایید محصولات را نگاه کنید اگر سؤالی بود در خدمت هستم، علی بعد از چند دقیقه راجب کیفیت محصول سؤالی می‌پرسد و فروشنده نزدیک او میاید و می‌گوید این جنس برای کشور … است و کیفیت بالایی را دارد

علی که حس خوبی به آن فروشگاه دارد مدت‌زمان بیشتری میماند و محصولات موردنظر را کامل بررسی می‌کند و پس از چند دقیقه خداحافظی می‌کند فروشنده هم از جای خود بلند می‌شود و به او می‌گوید روز خیلی خوبی داشته باشید

علی که یک حس متفاوت را تجربه  کرده است تصمیم می‌گیرد اگر زمانی خواست از این محصولات تهیه کند حتماً به این فروشگاه بیاید!!

تفاوت این ۲ فروشگاه باهم تنها در چند کلمه و چند بار بلند شدن بود! اما حسی که بعد از خارج شدن فروشگاه به علی دست داد چقدر متفاوت بود!!

نقطه شروع: از زمان ورود مشتری تا کمتر از ۵ثانیه بعد فرصت دارید که نظر مشتری را جلب کنید تا تصمیم بگیرد آیا از شما خرید بکنند یا خیر!!

فروشگاه‌های حرفه‌ای برای این ۵ثانیه برنامه خیلی خوبی می‌ریزند با مسئول دفتر در این مورد صحبت می‌کند که بلافاصله بعد از ورد مشتری لبخند بزنند و به او خوش‌آمد بگویند

موقع پایان:

مهم‌ترین نقاط هر چیزی شروع و پایان آن است مهم نیست که موزیک باشد یا فیلم!! تماس تلفنی یا فروش باشد!

موقع پایان فروش جایی است که مشتری از محل فروش خارج می‌شود که بسیار مهم است چه برخوردی با او می‌شود

فروشنده خوب فروشنده‌ای است که درهرصورتی پایایان خوبی را برای مش

تریان خود به وجود بیاورد.

نکته نه‌چندان جالب این است که اکثر فروشنده‌ها اگر از آن‌ها خرید نداشته باشید در موقع پایان هیچ توجهی به شما نمی‌کنند!! اگر شما در موقع پایان مشتریان حتی در صورت خرید نکردن برخورد مناسبی را داشته باشید حتماً باعث تفاوت شما با رقبایتان می‌شود.

مدیر سایت

من مصطفی خزایی، نویسنده و مدرس فروش و بازاریابی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

4 پاسخ به “آغاز و پایان خوب”

 1. سلام
  بسیار عالی
  ممنون از شما بابت مقاله کاربردی تان

 2. سلام
  مقاله بسیار عالی و کاربردی بود. ممنونم از شما

 3. به ندرت در سايت ها ديدم كه با يك مثال ساده و روان مطبشونو ارائه كنند و شما استثنا بوديد.مقالتون بسيار عالي بود

 4. مازيار گفت:

  ممنون از شما كه مطالب مهم مربوط به كسب و كار و فروش را بسيار ساده و قابل فهم توضيح می دهيد.
  اميدوارم هميشه موفق و سربلند باشيد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *